NOVINKY/CO BYLO

Co přináší dobrovolnictví? II.

24. 07. 2017

Vážení čtenáři, příznivci a dobrovolníci, přinášíme Vám další ze série rozhovorů s lidmi, kteří mají osobní zkušenost s touto činností. Tentokrát s paní Mirkou, která byla první, kdo se v Bonu registroval a která je důkazem toho, že dobrovolnictví je vhodné i pro dříve narozené.

Co Tě přivedlo k dobrovolnické činnosti?

K dobrovolnické činnosti jsem se dostala až poté, co jsem odešla do předčasného důchodu. Předtím jsem byla plně vytížená, a to jak v práci, tak i doma. Protože jsem měla vážné zdravotní problémy, rozhodla jsem se skončit se svou profesí učitelky, a tak jsem najednou měla víc času na věci a činnosti, co mě baví.


Jaká byla Tvá první zkušenost s dobrovolnictvím?

V časopise Písecký svět jsem náhodně narazila na sdělení, že písecká charita hledá dobrovolníky pro organizování národní potravinové sbírky. Přihlásila jsem se a setkala se tam s mnoha sympatickými mladými lidmi, kteří s dobrovolnickou prací již zkušenosti měli. Jednalo se pouze o jednodenní akci, a protože se mi to líbilo, nabídla jsem organizátorům, že v případě potřeby s nimi budu ráda spolupracovat. Po nějaké době jsem obdržela e-mail, abych v případě trvajícího zájmu kontaktovala paní Markétu Kracíkovou, která vede místní…

To jsem tedy udělala a hned při prvním setkání jsem věděla, že jsem se rozhodla správně.


V současné době působíš jako dobrovolnice v DPS Světlo v Písku, jakou činnost tam vykonáváš?

Nyní docházím jednou týdně do domova pro seniory Světlo. Je to pro mě zcela nová zkušenost. Celý život jsem pracovala s dětmi a mladými lidmi a najednou jsem cítila, že bych ráda svůj čas věnovala lidem, kteří toho ve svém životě již hodně prožili a často se potýkají i s vážnými zdravotními problémy. Snažím se o to, abych jim alespoň trochu zpříjemnila čas, který už mnozí staří lidé nemohou trávit tak jako dřív a jak by si představovali. Společně si čteme, povídáme, vyměňujeme si zkušenosti a já se snažím jim především naslouchat.


V čem Tě dobrovolnická činnost obohacuje?

Musím říct, že jsem si vůbec nepředstavovala, že mě tato činnost bude tak moc obohacovat. Staří lidé mají obrovské životní zkušenosti a jsou rádi, když se mohou o ně s někým podělit. Vnitřně cítím, že čas, který zde trávím, je časem smysluplně prožitým. Chci věřit tomu, že i lidé, se kterými se tu potkávám, to cítí podobně a že jim mohu předat trochu toho hezkého, co při vzájemných setkáváních vzniká.


Máš pro nás nějakou vtipnou historku, která Tě během výkonu dobrovolnictví potkala?

Vtipných historek v zásobě moc nemám, pracuji tu krátce, ale dost vtipné mi přišlo např. to, že pětadevadesátiletá dáma čte noviny suverénně bez brýlí, zatímco já ve svých osmapadesáti letech bez sklíček nepřečtu nic.


Jaké jsi měla pocity, než jsi poprvé a samostatně přišla do DPS Světla?

Do Světla jsem šla se smíšenými pocity – také s obavou, zda mě budou lidé přijímat. Ale mé starosti se rozplynuly v okamžiku, kdy jsem se setkala s lidmi, kteří v domově pracují. I když mají náročnou práci, jsou vstřícní, milí a nesmírně ochotní.


Jaké další benefity, podle Tebe, může přinést dobrovolnická činnost ostatním?

Myslím si, že je mezi námi hodně lidí, kteří by rádi svůj čas věnovali někomu, kdo si toho váží. Krásné na této práci je, že se jedná o obohacování vzájemné. Jsem přesvědčena o tom, že mnozí lidé, kteří pociťují osamělost nebo cítí, že něco postrádají, by mohli najít něco, co by i jim mohlo pomoci.


Mirko, děkuji za rozhovor a přeji další krásné zážitky!

 

Bonum - dobrovolnické centrum při Oblastní charitě Písek
tel. +420731549777
Facebook - /dobrovolnicipisek/
web: dobrovolnicipisek.charita.cz

11. 10. 2017

Projekt Půjčovna kompenzačních pomůcek

Vy rozhodujete, my pomáháme – Tesco Store ČR a.s. a Nadační fond Tesco a Jihočeské centrum rovných příležitostí z. ú., pracoviště Písek

10. 10. 2017

Co přináší dobrovolnictví? IV.

Vážení čtenáři, dobrovolníci, příznivci a fandové, dnes Vám přinášíme další část ze série rozhovorů s našimi dobrovolníky. Nyní se slečnou Annou, 24let, která se zúčastnila našeho programu Výletníci.

18. 08. 2017

ODVETNÝ FOTBALOVÝ TURNAJ V PURKRATICÍCH

V Purkraticích se sešlo dvaadvacet dětí školou povinných. Z toho 15 dětí v botaskách a kopačkách, které se chystaly sehrát souboj družstev s fotbalovým míčem o putovní pohár. Paradoxně se proti prvnímu turnaji v červenci sešlo více děvčat než chlapců. To však nebránilo tomu, aby jsme viděli kvalitní fotbalové momenty.

NEJČASTĚJSÍ DOTAZY

Vracím se z výkonu trestu

O pomoc se můžete obrátit k sociální kurátorce Oddělení sociální práce a pomoci Městského úřadu v Písku. Mů...

Více

Nemám dost peněz na bydlení a jídlo

Veškeré dávky jsou vypláceny na místně příslušném úřadu práce dle místa vašeho trvalého bydliště. ...

Více

Nemám co jíst

Obraťte se na Oddělení sociální práce a pomoci Odboru sociálních věcí Městského úřadu v Písku nebo na Oblastní ch...

Více

Pečuji o dítě s postižením

V této otázce velmi záleží na věku dítěte. Od jednoho roku věku dítěte má zákonný zástupce dítěte možno žáda...

Více
Více dotazů