NOVINKY/CO BYLO

Co přináší dobrovolnictví? IV.

10. 10. 2017

Vážení čtenáři, dobrovolníci, příznivci a fandové, dnes Vám přinášíme další část ze série rozhovorů s našimi dobrovolníky. Nyní se slečnou Annou, 24let, která se zúčastnila našeho programu Výletníci.

Co jsi v rámci Výletníků podnikla?


Při posledním dobrovolnictví, o kterém bude níže řeč, jsem odjela na dovolenou jako osobní asistentka s paní E. Užili jsme si to, jak jsme zvládli. Paní E. je seniorka a má obrnu, nicméně je stále poměrně samostatná v sebepéči a s pomůckami i celkem mobilní, přesto již celá řada běžných úkonů vyžadovala mou asistenci nebo byly zcela na mne. Dále bych se z respektu k paní E. nechtěla rozepisovat. Stejně jako o konkrétních údajích o dovolené. Mohu však uznat, že nastaly těžké chvíle, kdy jsem na sobě pociťovala fyzickou i psychickou únavu. Avšak báječně jsme to zvládly, ku spokojenosti nás obou. E. je totiž duchem dobrodruh a srdcem cestovatelka. (úsměv) A ještě k tomu nezmar. (znovu úsměv) Musím ještě v neposlední řadě uznat, že všichni zaměstnanci zařízení, kde jsme dovolenou trávili, byly zkrátka úžasní. Usměvaví, ochotní a často nápomocní. Takže, ač sice pár událostí vrhalo stín, obě doufáme, že si nějakou takovou dovolenou střihneme napřesrok znovu. (úsměv)

Co přináší dobrovolnictví?


Dobrovolnictví mi přináší celou řadu věcí. Pozastavím se jen nad některými. Především je to setkávání s lidmi, osobnostmi. Dobrovolnictvím získávám nadhled nad těžkostmi vlastního života poznáváním těžkostí v životě druhých. Dává mi i pocit sebejistoty a uplatnění, protože mými schopnostmi mohu pomoc druhým, jež tyto schopnosti nemají nebo je v průběhu života ztratili či ztrácejí. Jejich postřehy a přístup k životu ,jako takovému, je mi často přínosem. Dobrovolnictví je zkrátka o sdílení v plném slova smyslu. Dáváme a bereme si. Vzájemně. Sdílíme život takový, jaký je. Pracovat s lidmi není jako v pět hodin zaklapnout složku dokumentů, vzít si kabát a jít domů. A tak to má být. Ač si dovolím zdůraznit, že hranice jsou důležité. V dobrovolnictví stejně jako jinde.

Můžeš se čtenářům nějak přiblížit?

(úsměv) Jak se nepustit do biografie a vystihnout důležitosti s dostatkem souvislostí ve stručnosti? Jsem obyčejná. Člověk z masa a kostí a duší. Takže i se vším, co z toho pramení. V dobrém i zlém. Nejsem neomylná ani vševědoucí. Potýkám se s životem jak to jde. Propadám melancholii a splínům, ale snad proto pak dokážu o to víc zářit ve chvílích radosti. Pořád se učím. Přestože nejsem "studijní typ". (úsměv) Zkrátka snažím se brát život takový jaký je a prožívat jej. Jak jsem řekla: "obyčejná." (úsměv)

Byla to Tvá první dobrovolnická zkušenost?

Úplně ne. Při škole jsem asistovala paní T., kterou upoutala na lůžko roztroušená skleróza. Především večer a na noc. Ale jistě byla tahle první "oficiální". Jinak je jasné, že i v rámci komunity přiložím ruku k dílu. Zkrátka záleží, jak široce chápete pojem dobrovolnictví.

Čeho si se nejvíce obávala?

S paní. E. jsme se setkali jen na pár hodin před cestou, která nás čekala a měla trvat více jak deset dní. "Sedly jsme si", ale jasně, že jsem měla obavy. Nejvíce právě z toho, že těch pár úvodních hodin jistě stačí na dobrý první dojem a snad i na druhý, nicméně abychom záhy nepocítily příznaky vážného nesouladu. Byla tam i řada dalších obav. Jak rychle se sžijeme v životním režimu? Nepotká nás něco po cestě? Neztratí se nám cestou zavazadla? Chodítko? Doufám, že zase neztratím klíče od domu... apod, jsem trochu nervóza(úsměv).

Potvrdily se Tvé obavy?

Vůbec. (teď už smích) E. je super. Má až infantilní radost z tolika věcí. Ze života. Přitom je tak krásně zemitě lidská a o životě ví svoje. Má pochopení, že jsem asistentka, ne otrok. E. je zkrátka báječná ženská, i když je svá... ale to k ní patří. (úsměv) No, a s věcmi se po cestě tam i zpět nic nestalo. Nic jsme neztratili, nic vážného se neudálo.... (úsměv)

Co Ti celý pobyt se seniorkou dal? Co nového jsi se na něm naučila?

Báječnou dovolenou, na kterou budu dlouho vzpomínat. A co jsem se naučila nového? Poznala jsem Evu, nového člověka. Nové místo. A zas o kousek víc sebe. To není málo. (úsměv).Rozšířila jsem kreativní myšlení a musela jsem si poradit se substitucí poněkud mizerného vybavení "bezbariérového" pokoje...

Plánuješ nějakým způsobem v dobrovolnictví pokračovat?

K práci si ještě přivydělávám hlídáním dětí, to mi zabírá hodně volného času. Rozvíjím výtvarné aktivity, rozšiřuji si obzory - je to obor, který jsem vystudovala. Do života mi vstoupil nový člověk - partner a bohužel trpím na chronické zdravotní obtíže. Na dobrovolnictví tedy nezbývá mnoho času. Nicméně, jak jsem již řekla, já i E., bychom chtěli jet zase někam přísti rok. No tak, děj se, co děj, budu se muset dát celkově dokupy. Výlet bude jistě za to stát. (úsměv)

Anno, děkuji za rozhovor a přeji krásné dny !

02. 07. 2018

Čtvrtá výstava předškoláků v knihovně

Předškolní kluby NADĚJE a Městská knihovna v Písku zahájily čtvrtou výstavu dětí. Práce i fotografie dětí ze spolupráce v knihovně či z činností předškolních klubů je možné si prohlédnout u dětského oddělení v prvním patře knihovny. V úvodu vernisáže představila lektorka knihovny Radka Ryjáčková letošní společný projekt s názvem "Rokem se zvířaty ze statku"

22. 06. 2018

Diacel tentokrát na Berounce

V minulých letech vyrazili sportovní nadšenci z Diacelu Písek na Lužnici, Otavu a Vltavu. Letos padla volba na Berounku. Berounka je krásná, ale málo teče. Ještěže několik dní před plánovanou akci pršelo, jinak by to byla bída.

07. 06. 2018

Dobrovolnické centrum Bonum pro Léto v rytmu dobré vůle hledá

Táborové vedoucí pro organizaci Švagr (www.svagr.net), 1. – 12. 7. Hříběcí u Pelhřimova, téma Knihovna, vhodné pro 17+, žádné předchozí zkušenosti nejsou požadované – na místě je tým, který Vás podpoří a vše vysvětlí. Doprava z Písku, pobyt a strava ZDARMA. Podrobnosti na vyžádání.

NEJČASTĚJSÍ DOTAZY

Pečuji o staré rodiče, prarodiče, tetu, …

Péče o seniory v domácím prostředí zahrnuje celou řadu otázek. Zvládá rodina péči o seniory samostatně nebo potřebuje pomoc pečovate...

Více

Máme dluhy - Jsme v dluhové pasti a nevíme kudy dál?

Obraťte se na Oddělení sociální práce a pomoci Odboru sociálních věcí Městského úřadu v Písku nebo na organizaci THEIA &...

Více

Pečuji o dítě s postižením

V této otázce velmi záleží na věku dítěte. Od jednoho roku věku dítěte má zákonný zástupce dítěte možno žáda...

Více

Nemám co jíst

Obraťte se na Oddělení sociální práce a pomoci Odboru sociálních věcí Městského úřadu v Písku nebo na Oblastní ch...

Více
Více dotazů