NOVINKY/CO BYLO

Tříkrálová sbírka – poprvé na vlastní kůži

18. 01. 2018

Koncem listopadu jsem dostala písemné instrukce mých předchůdkyň a padla na mne mírná skepse. Vůbec mi nebylo jasné, jak kvalitně vše zvládnu. V soukromém životě ťukalo na dveře naše nejmilejší 5. roční období – Advent a Vánoce, do toho jsem organizačně zajišťovala adventní akce Oblastní charity, částí úvazku jsem byla vázaná v Charitní poradně a pohled na vybavení pro Tříkrálovou sbírku také nebyl nejveselejší.

Hlavou mi začaly vířit nápady co a jak, jen se ne a ne usadit a povolit mi nějaký rámcový plán. Povinností bylo tolik, že ať člověk uchopil jakoukoliv, vše bylo nutné. Realizace sbírky začala tedy mírně živelně.


Odstartovala jsem letákovou kampaň, obvolávala jsem kontakty z předchozích let a sháněla nové. Nesmírnou oporou mi v tu chvíli byl přístup všech dříve zúčastněných vedoucích skupin, kdy mi byli nápomocní cennými radami a zkušenostmi. Dokoupily se potřebné královské koruny. S dobrovolnicí Martinou, z programu Doma a přesto s námi, jsem začala pracovat na nových kostýmech. Stačily jsme spolu vyřešit hlavní linie, kombinace materiálů a její rodinu postihla velmi nepříjemná událost. Po 20ti letech jsem zasedla k šicímu stroji a dala se do boje. Doslova. Onen stroj měl svá nejlepší léta za sebou a šilo se na něm komplikovaně. Nehledě na to, že má jemná motorika má velké mezery.


Přemýšlela jsem, jak kostýmy dále realizovat, aby měl Písek něco originálního -  přišel nápad spolupráce s DDM. Nechat na látkách „vyřádit“ děti. Jejich fantazie a kreativita je jedinečná, stejně jako byla jedinečná spolupráce s DDM Písek, resp. paní Marií Petrovou.


Po svátcích přišel 2. Leden a vše začalo naplno. Nákupy drobností a pamlsků do balíčků pro koledníky, došívání kostýmů z látek zdobených v DDM, rozvrhy přebírání kasiček a potřeb, jejich rozvoz (tady podala pomocnou ruku rodina), další kontaktování a domluvy. Mile překvapující nabídky spolupráce na sbírce. Následující dny se plně nesly v rytmu „Tříkrálovky“.


V den startu - 3. ledna, mírná smůla pokračovala, postupně se omluvili dva dobrovolníci pro akutní onemocnění. Proto jsem s dětmi z Výuky náboženství vyrazila do ulic i já. Sama sebe jsem se ptala, jak koledu zvládnu, ale děti byly mým velkým učitelem. Jejich přístup mne nabíjel optimismem. Chytli jsme opravdovou „siberii“ a ony byly odhodlané koledu dokončit a sršely dobrou náladou. Bylo na nich vidět, jak se na každoroční událost těší a nechtějí si jí nechat za žádnou cenu ujít. Některé se sešly i následující den. Na jednu skupinu jich bylo moc a na dvě málo. Mile mne překvapili rodiče koledníků z předchozího dne, kdy i přes komplikace kvůli zaměstnání, přivezli další šikovné účastníky.


Postupně jsem šla koledovat ještě několikrát, několikrát i s nejmenším synem Románkem (6). Zkušenosti z koledy jsou jednoznačně pozitivní. Přispívali nám i lidé jiných vyznání, s respektem k naší víře a tradici. Svou činností ve prospěch sbírky přispěli i lidé vyznávající jiné formy křesťanství. Dobrá vůle spojila nás všechny. Vyloženě nepříjemný zážitek nás nepotkal ani jeden. Pouze na jednu skupinu koledníků na Logrech prý kdosi velmi nepříjemně reagoval. K tomu dodávám, že je svobodnou vůlí člověka, zda své dveře otevře nebo ne. Vše ostatní je zbytečné. Nejvíce mne dojala omluva pána, že prý nic nemá a nemůže nám nic dát. Mladá rodina s kočárkem v té samé situaci. Jenže Tři králové nejsou jen o sbírce, jsou především o poselství. A tak jsme s radostí zpívali, děti bohatě obdarovávaly dotyčné cukříky a kalendáříky, psali jsme znamení - požehnání i bez cinknutí do kasičky.  Koledníčci také dostávali různé sladkosti, jak bývalo zvykem.  Pak jejich oči zářily nejvíce.


Rekordní výsledek Tříkrálové sbírky 2018 je výsledkem spojení  dobré vůle a ochoty všech zúčastněných – dobrovolníků, koledníčků, koledníků, vedoucích skupin, podpory jejich rodin, zúčastněných obcí, města Písek a hlavně všech štědrých dárců pro dobrou věc.


Děkuji Vám za jeden z nejlepších životních zážitků!


Markéta Kracíková, DiS.

Vedoucí koordinátorka dobrovolnického centra Bonum při Oblastní charitě Písek.

11. 05. 2018

12. slet čarodějnic na statku ve Chvaleticích

Pro loňský velký úspěch si Diacel Písek zopakoval setkání na statku ve Chvaleticích u Elišky a Fandy v sobotu 21.4.2018. Rozdíl byl proti loňskému chladnu a dešti v tom, že tentokrát to byly téměř letní čarodějnice. Akce se zúčastnili členové z Písku, Strakonic, Chvaletic, Temelína, Týna nad Vltavou, Milevska a Českých Budějovic.

05. 04. 2018

„Ze statku do kina“ - NADĚJE

Téma výtvarné soutěže „NA STATKU ŽIJU, JSEM ZVÍŘE“ přeneslo výtvarníky na venkov. Vznikly obdivuhodné práce a to za pomoci tužky, štětců, vodovek a temper, rydel do papíru i do lina, pastelek, tuše či pastelů. Nebylo potřeba počítačů, mobilů a dalších dnešních vymožeností.

16. 03. 2018

„Děti v muzeu nejen pekly“

V uplynulých dnech navštívily Prácheňské muzeum v Písku děti z předškolních klubů NADĚJE. Paní lektorka Marcela Drhovská vysvětlila dětem velikonoční zvyky a tradice přímo v expozicích. S tradičními velikonočními předměty byly děti seznámeny interaktivní formou.

NEJČASTĚJSÍ DOTAZY

Pečuji o dítě s postižením

V této otázce velmi záleží na věku dítěte. Od jednoho roku věku dítěte má zákonný zástupce dítěte možno žáda...

Více

Pečuji o staré rodiče, prarodiče, tetu, …

Péče o seniory v domácím prostředí zahrnuje celou řadu otázek. Zvládá rodina péči o seniory samostatně nebo potřebuje pomoc pečovate...

Více

Jsem osobou se zdravotním postižením a potřebuji pomoci

Důležité je, v jaké oblasti pomoc potřebujete? Zda se jedná o zajištění osobní asistence a pečovatelských služeb nebo zda potřebujete pomoc...

Více

Mám dluhy

Jste v dluhové pasti a nevíte kudy dál? Obraťte se na Oddělení sociální práce a pomoci Odboru sociálních věcí Městsk&eacu...

Více
Více dotazů